Konkurs „Symbole narodowe i bohaterowie Niepodległej”

Konkurs „Symbole narodowe i bohaterowie Niepodległej”  na 100 lecie Niepodległości Polski

Już od trzech lat wspólnie z panią Dorotą Rosicką, realizujemy w naszej szkole projekt „Świadomy patriotyzm”. Celem naszym jest uświadomienie młodzieży jak ważną kartę w historii Europy zapisali Polacy. Nasza historia pełna chwały, trudnych zakrętów dziejowych, powinna być dla nich powodem do dumy.

W tym roku po raz pierwszy zaprosiłyśmy do III LO na tak ważne uroczystości, uczniów szkół podstawowych Szczecina, którzy wzięli udział w konkursie „Symbole narodowe i bohaterowie Niepodległej”. Do konkursu przystąpiło 46 uczniów ze Szkół Podstawowych: SP8, SP18, SP20, SP23, SP39, SP42, SP54, SP65, SP71, SP74, z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia i 20 uczniów III LO. Wszyscy rywalizowali o tytuł laureata  w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii SP klas 5-6:

I miejsce zajęła Antonina Janus z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia,

II miejsce zajęli Weronika Puczkowska  SP nr 8 oraz Mikołaj Okrzyński  SP nr 39,

III miejsce zajęła Hanna Opowicz SP nr 8.

W kategorii SP klas 7-8:

I miejsce zajął Antoni Stefański SP nr 8,

II miejsce zajęli Wojciech Walczak SP nr 8 oraz Jędrzej Mielnik SP nr 74,

III miejsce zajęła Julia Guzowska SP nr 71.

W kategorii SPG:

I miejsce zajął Artur Szparaga III LO,

II miejsce zajął Kacper Ignatowicz III LO,

III miejsce zajął Patryk Schmidt III LO

Nagrody, dyplomy oraz upominki dla wszystkich uczestników konkursu oraz nauczycieli, zostały wręczone na uroczystej akademii. Sponsorami konkursu były:  Enea Oświetlenie Szczecin , Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście oraz Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli: pan Marek Lis – dyrektor Oddziału Enea Oświetlenie Szczecin, pan Krzysztof Kowalczyk – dyrektor Archiwum Państwowego, pani Iga Bańkowska kierownik oddziału IV informacji naukowej Archiwum Państwowego w Szczecinie, pan Krzysztof Romianowski – współpracownik posła na Sejm III RP pana Artura Szałabawki oraz szczególni goście, dzięki którym zawdzięczamy wolną Polskę: pani Romana Nowińska – członek Związku Sybiraków oddział w Chełmie, pan  porucznik Ryszard Staszkiewicz – żołnierz 5 i 6 Wileńskiej Brygady AK, pan Bolesław Pawłowski – ze Światowego Związku AK,  zarząd okręgu Szczecin, pan Stefan Lewandowski – Stowarzyszenie Szarych Szeregów. Bohaterowie, którzy po latach zapomnienia i wymazywania ze zbiorowej pamięci, doczekali się w wolnej Polsce, o którą w najwyższym oddaniu walczyli, upamiętnienia i uhonorowania. Ludzie  potężnego ducha i miłości do ojczyzny, żelaznej woli i ogromnej determinacji. Swoimi działaniami bojowymi zapisali chlubne karty podczas powstań – Warszawskiego i antykomunistycznego. Za to wszystko my, współcześni Polacy, żyjący w niepodległej Rzeczypospolitej, jesteśmy Wam winni cześć i pamięć. Przyjmijcie od nas najszczersze słowa podziękowania, płynące prosto z serca – DZIĘKUJEMY.

Magdalena Sicińska – organizator konkursu, współautor projektu „Świadomy patriotyzm”