Wizyta w Warszawie

Wizyta w Warszawie w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z okazji jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się wycieczka do Warszawy na zaproszenie posła na Sejm VIII kadencji pana Artura Szałabawki. W wycieczce uczestniczyli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 71 ze Szczecina oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie. Wyruszyliśmy 3 października, a wizytę w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Żydów Polskich POLIN. Wszystkich bardzo zainteresowały zaprezentowane tam wystawy oraz nowoczesne formy przedstawiania historii Żydów w Polsce od czasów średniowiecza po współczesność. Niestety przez ograniczoną ilość czasu nie mogliśmy pobyć w nim tak długo jak byśmy chcieli. Wieczorem byliśmy na spacerze podczas, którego zobaczyliśmy Ogród Saski, Plac Piłsudskiego (Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej), Teatr Wielki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Syrenkę Warszawską na Starym oraz Pałac Prezydencki. Z kolei 4 października pierwszym miejscem jakie zwiedziliśmy był Sejm RP. Mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczenia w obradach Sejmu a także  poznaliśmy historię Sejmu i Senatu. Obiad zjedliśmy w restauracji sejmowej i ruszyliśmy w dalszą podróż. Czekając na autokar obejrzeliśmy zachwycający Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej . Na koniec pojechaliśmy na Powązki. W ciszy i zadumie przeszliśmy „alejami zasłużonych” . Wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy okazję lepiej się poznać i nawiązać nowe znajomości. Dziękujemy panu posłowi Arturowi Szałabawce za zaproszenie do Sejmu i sfinansowanie wycieczki, panom Andrzejowi Kwinto i Krzysztofowi Romianowskiemu za organizację wycieczki oraz naszym nauczycielom pani Magdalenie Sicińskiej i Mirosławie Adamowicz za przygotowanie bardzo atrakcyjnego programu wycieczki i opiekę.

Patrycja Chmielewska kl.2A