Wizyta w Archiwum Państwowym

Wizyta uczniów klasy humanistyczno- artystycznej w Archiwum Państwowym w Szczecinie.
W roku 2017 , realizowany przez panie Magdalenę Sicińską i Dorotę Rosicką w III LO projekt „Świadomy patriotyzm”, objął honorowym patronatem Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk. W ramach współpracy dniu 10 grudnia klasa 1a miała możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawych warsztatach zaproponowanych przez Archiwum Państwowe. Lekcja składała się z 2 etapów. W pierwszej części uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez pana dyrektora Krzysztofa Kowalczyka. Prezentacja dotyczyła życiorysu i działalności politycznej Ignacego Jana Paderewskiego. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek historycznych, których nie mieliśmy okazji poznać z podręczników szkolnych. Drugi etap spotkania przeprowadzony był przez dwie panie: panią Igę Bańkowską i panią Grażynę Lupę. Dowiedzieliśmy się, że w szczecińskim archiwum znajduje się 13 km dokumentów, a samych jednostek archiwalnych jest około 1 miliona. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wygląda pracownia konserwacji zabytków archiwalnych. Pani Grażyna Lupa pokazała nam najstarszy dokument przez nich posiadany, który pochodzi z XIII w. oraz wykonaną przez nią własnoręcznie kopię tego dokumentu. Napisanie identycznych liter, jak te pochodzące z końca 1292r. zajęło jej około 4 miesięcy. Oczywiście pani Grażyna wykonała znacznie więcej takich kopii, a jedna z nich została podarowana w prezencie prezydentowi Szczecina. Panie opowiedziały nam, jak przebiega proces odnawiania i konserwowania starych lub zniszczonych ksiąg czy dokumentów, co mogliśmy również zobaczyć na krótkim filmie. Później mieliśmy możliwość obejrzenia zakonserwowanych starych map oraz własnoręcznie wykonanych przez panią Grażynę linorytów (technika druku wypukłego, gdzie wyżłobione miejsca po odbiciu na kartce będą białe, a wypukłe czarne, przez co mogą powstawać naprawdę ciekawe dzieła). Wykład i warsztaty były bardzo interesujące. Jesteśmy pod wrażeniem kunsztu pracy konserwatora zabytków. Sądzę, że nie wiele osób wie, że takie miejsce w Szczecinie istnieje.

Gabriela Drabik uczennica klasy 1a