Tydzień Pamięci o Żołnierzach wyklętych

Uczniowie III LO oddają cześć i hołd, niedocenianym bohaterom polskiej wolności.

Już po raz trzeci p. Magdalena Sicińska zorganizowała w III LO Tydzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w ramach realizowanego autorskiego projektu „Świadomy patriotyzm”.

W poniedziałek 25 lutego spotkaliśmy się z kpt. Ryszardem Staszkiewiczem, żołnierzem Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego. Pan R. Staszkiewicz opowiedział nam o swojej wystawie, na której znajdują się liczne zdjęcia poświęcone między innymi 5 i 6 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które pan Staszkiewicz chętnie odpowiadał, choć ciężko było mu wracać myślami do tamtych czasów. (Nasze spotkanie nagrywała TV Szczecin). We wtorek odbył się konkurs pt. „Za wolność ojczyzny oddali życie – Pamięci Żołnierzy Wyklętych „. Swoją wiedzą dzieliło się 26 uczniów , a zwycięzcą został Kacper Ignatowicz – uczeń klasy 1a. Nagrody dla laureatów konkursu zostały wręczone w czwartek podczas spotkania z kombatantami: panią Romaną Nowińską -sybiraczką, p. Bolesławem Pawłowskim żołnierzem AK oraz p. Ryszardem Staszkiewiczem. Naszych gości przywitaliśmy, śpiewając z dumą „Rotę”, przy akompaniamencie Jakuba Krzosa. Historię podziemia antykomunistycznego poznajemy nie tylko za sprawą historyków,  ale przede wszystkim dzięki wciąż żyjącym uczestnikom i świadkom tamtych wydarzeń , w opowieści których wsłuchiwaliśmy się z wielkim zaciekawieniem. To spotkanie uświadomiło nam młodym Polakom, jak wiele zawdzięczamy żołnierzom podziemia niepodległościowego, którzy wbrew szansom na zwycięstwo militarne podjęli walkę w imię  tego ,co dla nas jest najcenniejsze- niepodległość i suwerenność Polski . W spotkaniu uczestniczyli również p. Artur Szałabawka- poseł na Sejm RP oraz p. Krzysztof Kowalczyk dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, którzy objęli honorowym patronatem  projekt Świadomy patriotyzm”, a także  p. Iga Bańkowska kustosz Archiwum oraz p. Krzysztof Romianowski radny Os. Kijewo.

1 marca braliśmy również udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na ul. Kaszubskiej przy Areszcie Śledczym. Cieszymy się, że uczymy się w szkole, w której organizowane są żywe lekcje historii, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci, .a przede wszystkim uczą miłości i szacunku do Ojczyzny.

Gabriela Drabik uczennica klasy 1a