Pamięć o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych

KOLEJNY ROK, PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH DRUGIEJ KONSPIRACJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ, OBCHODZONA JEST W III LO W RAMACH TYGODNIA PATRIOTYCZEGO.

Po zakończeniu II wojny światowej Żołnierze Wyklęci-Niezłomni nie złożyli broni lecz walczyli z „czerwonym terrorem”, o wolną, demokratyczną i niezależną Polskę. Była to heroiczna i bohaterska postawa, będąca wyrazem męstwa i patriotyzmu. Wielu z nich miało tylko „naście lat…”Pamięć o nich, znalazła się poza marginesem historii…

W 2010r., prezydent Lech Kaczyński, podjął inicjatywę ustawodawczą, aby dzień 1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, oddając w ten sposób cześć bohaterom , którzy nie wahali się przelać krew za Ojczyznę.

1 marca,  uczniowie oraz poczet sztandarowy III LO, wzięli udział w szczecińskich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, pod tablicą upamiętniającą zamordowanych tam bohaterów drugiego podziemia antykomunistycznego, przy Areszcie Śledczym na ul. Kaszubskiej 28. Słowa wypowiedziane podczas tej uroczystości przez przedstawicieli wielu instytucji państwowych i Kościoła, wywołały  łzy wzruszenia.

W kolejnych dniach, uczniowie III LO rywalizowali w szkolnym konkursie „Za wolność ojczyzny oddali życie-pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz w biegu „Tropem Wilczym „, oddając w ten sposób hołd polskim bohaterom. W biegu udział wzięli  nasi sportowcy: S. Norel, J. Bąkowski, M. Plotecki, J. Kostyra, S. Nowak pod opieką p. Barbry Hase.

Duże emocje wśród młodzieży, wzbudziła wystawa wypożyczona z IPN-u o Danucie Siedzikównej – pseudonim „Inka”, którą  można obejrzeć na szkolnym  korytarzu.  Aresztowana przez UB za walkę o wolną Polskę, poddana okrutnym torturom, nikogo nie wydała. Została rozstrzelana na kilka dni przed 18-tymi urodzinami. Jej niesamowitą odwagę i miłość do Ojczyzny, przekazują jej ostatnie słowa…smutno mi, że muszę umrzeć, ale przekażcie babci, że zachowałam się jak trzeba…

Na zakończenie tygodnia patriotycznego przygotowaliśmy uroczystą akademię. Gościem specjalnym był pan Ryszard Staszkiewicz, porucznik 5 i 6 Wileńskiej Brygady AK, ps. Łoś oraz przedstawiciele osób i instytucji, które całą uroczystość objęli honorowym patronatem: Poseł na Sejm RP – pan Artur Szałabawka, pan Krzysztof Kowalczyk – dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, pan Mariusz Kądziołka – prezes Zarządu Enea Oświetlenie w Szczecinie, pani Iga Bańkowska-kustosz Archiwum Państwowego w Szczecinie, pan Krzysztof Romianowski i  pan Michał Krupiński pracownik biura poselskiego posła na Sejm Artura Szałabawki.

Laureatom konkursu „Za wolność Ojczyzny oddali życie – pamięci Żołnierzy Wyklętych” nagrody wręczyli p. Barbara Kwiatek, p. Mariusz Kądziołka oraz organizatorki tygodnia patriotycznego. Sponsorami konkursu byli ENEA Oświetlenie w Szczecinie, pan Artur Szałabawka oraz Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. Pan Krzysztof Kowalczyk dyrektor Archiwum Państwowego, poinformował wszystkich o objęciu honorowym patronatem realizowany w naszej szkole projekt „Świadomy patriotyzm” i  wprowadził nas w atmosferę powojennych lat w Polsce oraz opisał walkę polskich żołnierzy z potęgą sowieckiego okupanta.

Spotkanie było przeplatane przepięknymi utworami muzycznymi w wykonaniu Krystiana Żelezika, Nikoli Kurzyńskiej, Wiktorii Pawlak oraz recytacją Wiktorii Gajos. Akademię poprowadzili Joanna Szczycińska i Artur Szparaga.

Dziękujemy zaproszonym gościom i sponsorom za uświetnienie uroczystości. Była to żywa lekcja historii, zorganizowana w ramach projektu „Świadomy Patriotyzm” przez p. Magdalenę Sicińską i p. Dorotę Rosicką.

Autor tekstu: Artur Szparaga uczeń klasy 2a w III LO

Autor zdjęć: Mariusz Czaplewski uczeń klasy 2a w III LO