O obchodach wielkiego święta w Trójce

Nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność (Ho Hi Minch)

O obchodach wielkiego święta w Trójce

100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz naród to dobry czas do pokazania, co dla nas Polaków jest najważniejsze. Suwerenność, patriotyzm, wspólnota, historia i tolerancja – te wartości przyświecały uczniom i nauczycielom III LO podczas obchodów narodowego święta. A działo się dużo… szkoła widoczna była z daleka i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Biało – czerwone barwy naszego budynku rozświetliły Dąbie i zachwyciły mieszkańców. Uczniowie postanowili skonstruować żywy napis Polska oraz odśpiewać wspólnie nasz hymn. Do obchodów zaprosiła też Trójka dzieci i młodzież z różnych szkół Szczecina. Zorganizowany konkurs „Symbole narodowe i bohaterowie Nieodległej” stał się okazją do wspólnego świętowania. Odwiedzili nas też goście: Pan Krzysztof Romianowski – współpracownik posła A. Szałabawki, pani Ewa Zakrzewska – wizytator Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, dr hab. Pan Krzysztof Kowalczyk – Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie wraz z Panią Igą Bańkowską, kierownikiem Oddziału Informacji naukowej oraz Pan Marek Lis – Dyrektor Oddziału Szczecin ENEA Oświetlenie. Szczególnie gorąco uczniowie Trójki przywitali pana Ryszard Staszkiewicza -żołnierza 6.Samodzielnej Brygady Partyzanckiej AK Wilno, Pana Mariana Malcherka – członka Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Pana Bolesława Pawłowskiego należącego do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Pana Stefana Lewandowskiego – żołnierza Szarych Szeregów oraz Panią Romanę Nowińską, członkinię Związku Sybiraków w Chełmie.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a w szczególności spotkania młodzieży z kombatantami stały się cenną i wzruszającą lekcją historii, nie takiej zwyczajnej, lecz żywej, prawdziwej i niepowtarzanej. Ta lekcja miała swój ciąg dalszy. Uczniowie wieczorem spotkali się w szkole, aby wspólnie poznawać filmy o tematyce historycznej. Były dyskusje a nawet łzy… Koło dziennikarskie przygotowało specjalne wydanie gazetki szkolnej – są tu ambitne artykuły, recenzje, wspomnienia, można też znaleźć przepisy na typowe polskie potrawy czy wywiad z kabaretem Hrabi.
Te dni pozostaną dla nas niezapomniane. Dużo się działo, a w oczach i sercach nadal maluje się kolor biały i czerwony…